W zdrowym ciele zdrowy duch, a zdrowe ciało to piękne ciało – tak można uprościć ideologię, jaka przyświeca wellness. Co i jak jednak sprawia, że wellness poprawia stan zdrowia, samopoczucie oraz wygląd zewnętrzny?
Jak wellness poprawia stan zdrowia i wygląd?
Wellness obejmuje niemal każdy aspekt ludzkiego życia. Każda zasada, która mu przyświeca, nastawiona jest zarówno na poprawę zdrowia fizycznego oraz psychicznego, jak i kwestie wyglądu. Życie w zgodzie z wellness oznacza wykonywanie mało intensywnych ćwiczeń. Może to być np. joga, czy fitness. Aktywność tego typu nie tylko działa korzystnie na organizm człowieka, ale także pozwala spalić zbędne kalorie oraz ujędrnia ciało.
Podobna sytuacja dotyczy diety. Wellness zakłada spożywanie zbilansowanych posiłków o nie wielkiej objętości, które są pozbawione niezdrowych tłuszczów, cukru i soli. Taka dieta wzmacnia funkcjonowanie całego organizmu, a przy tym pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów, czy paznokci, a więc poprawia wygląd.
Ponadto wellness to również troska o swoje ciało przez dokonywanie szeroko pojętych zabiegów pielęgnacyjnych. Taka aktywność poprawia samopoczucie, zdrowie psychiczne i oczywiście pozwala wydobyć z siebie wewnętrzne piękno. Często wystarczy przecież np. parę dni w SPA, aby zmienić swój wygląd nie do poznania.
Czy wellness zwiększa pewność siebie?
Pewność siebie i ładny wygląd idą ze sobą w parze. Ludzie, którzy są bardziej zdecydowani i w siebie wierzą, uchodzą za atrakcyjniejszych. Wedle koncepcji wellness pewność siebie pochodzi zaś z zachowania wewnętrznej równowagi.
Jednym z kluczy do osiągnięcia wewnętrznej równowagi jest zaś unikanie oraz odreagowywanie stresów. Między innymi z tego powodu wellness oznacza praktykowanie tylko niektórych dyscyplin sportowych. Wskazana jest np. joga, ale już nie sporty walki. Aktywność fizyczna nie powinna być bowiem nastawiona na rywalizację z innymi ani też wiązać się z dużym ryzykiem pojawienia kontuzji.
Wellness, work-balance i troska o urodę
Zabiegany tryb życia, nadgodziny w pracy, brak odpowiedniej ilości snu i multum obowiązków domowych, mogą negatywnie odbić się na zdrowiu i wyglądzie. Stąd też osoby praktykujące wellness coraz częściej interesują się też kwestią zachowania work-balance, czyli równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
W tym celu należy racjonalnie spojrzeć na swoją ścieżkę zawodową i warunki, jakie są zapewniane w obecnym miejscu pracy. Filozofia wellness zachęca ludzi do podejmowania świadomych decyzji i zmian, które mogą pozytywnie wpłynąć na ich samopoczucie. Z tego punktu widzenia czasem warto jest przemyśleć, czy jest się zadowolonym z obecnego miejsca pracy i w razie potrzeby podjąć decyzję o znalezieniu nowego pracodawcy. Zalecane jest też zachowanie wysokiego poziomu asertywności, tak by zadbać o swój własny interes.