Sposoby radzenia sobie z trądzikiem

Trądzik to jedna z najpopularniejszych chorób skóry, z którą choć przez jeden dzień zmagał się niemal każdy. Nie jest ona ani śmiertelna, ani zagrażająca zdrowiu. Jednakże trądzik potrafi utrzymywać się przez lata i skutecznie obniżać komfort życia. Zdarzają się też przypadki pojawienia się chorób psychicznych właśnie z powodu trądziku. Stąd też tak ważne jest to, by tej choroby nigdy nie bagatelizować.

Jaki jest najskuteczniejszy sposób na trądzik?

Przy trądziku wskazane jest udanie się po poradę do dermatologa. Doświadczony specjalista jest w stanie najlepiej dobrać sposób leczenia. W dodatku może on przepisać antybiotyki, które w wielu przypadkach skutecznie rozwiązują problem trądziku.

Należy mieć jednak świadomość, że antybiotykoterapia przy trądziku może czasem być prowadzona miesiącami. Mogą się wtedy pojawić skutki uboczne oraz problemy dotyczące zachwiania równowagi flory bakteryjnej w jelitach. W skrajnych przypadkach może też zdarzyć się, że antybiotykoterapia nie przyniesie skutków. Czasem są zaś one krótkoterminowe i kończą się wraz z zaprzestaniem przyjmowania antybiotyku.

Czy trądzik ma związek z dietą?

Mimo powszechności tej choroby i niezliczonej ilości badań przyczyny trądziku i metody jego leczenia wciąż nie są do końca poznane. Wiele wskazuje na to, że dieta może mieć wpływ na nasilenie objawów chorobowych.

Z drugiej jednak strony nie opracowano jednej skutecznej diety na cerę trądzikową i twierdzi się, że jest to kwestia indywidualna. Na ogół zaleca się, by przy walce z trądzikiem zdrowo się odżywiać i unikać słodyczy, czekolady oraz przetworzonej żywności. Niektórzy specjaliści rekomendują zaś spożywanie wyłącznie produktów o niskim indeksie glikemicznym. Czynnikami, które przynajmniej potencjalnie mogą wywoływać i nasilać trądzik są także stres oraz brak wystarczającej ilości snu.

Czego nie robić przy trądziku?

W przypadku cery trądzikowej należy powstrzymywać się od wyciskani krost. To może sprawić, że do powstałych ran dotrą bakterie i nasilą problem. Co gorsza, wyciskanie krost może też doprowadzić do pojawienia się blizn, które trudno później usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *