Czym jest dieta wellness i jak wpływa na wygląd?

Jednym z kluczowych celów wellness jest zadbanie o piękny wygląd zewnętrzny. Jednym z ważniejszych sposobów na jego uzyskanie jest opracowanie i trzymanie się właściwej diety. Co jednak należy jeść, by pozostać w zgodzie z założeniami wellness?

Jakie zasady przyświecają diecie wellness?

W mniejszym lub większym stopniu wellness jest praktykowane przez miliony ludzi na całym świecie. Stosują oni jednak różne planu dietetyczne. Wellness nie wskazuje bowiem konkretnych produktów żywieniowych, jakie należy spożywać, by zachować harmonię ducha i ciała oraz piękny wygląd. Zamiast tego pojawia się kilka ogólnych reguł, których powinno się trzymać. Wśród nich największe znaczenie ma:

  • Spożywanie sporej ilości pełnoziarnistych produktów.
  • Zapewnienie organizmowi właściwej ilości witamin, zdrowych tłuszczów oraz białka. Każdy posiłek powinien być pod tym względem zbilansowany.
  • Regularne spożywanie posiłków.
  • Powstrzymywanie się od przejadania.
  • Zwrócenie uwagi na indeks glikemiczny. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej.
  • Przyjmowanie posiłków o jak najmniejszej ilości kalorii.
  • Czerpaniu przyjemności z jedzenia. Posiłki powinny być smaczne, a spożywać należy je powoli.

Łatwo zauważyć, że wellness zaleca po prostu zdrowe odżywianie. Jednocześnie jednak skupia się też nad tym, by posiłki były smaczne, a ich spożywanie przynosiło przyjemność. Co równie ważne dieta wellness odznacza się dużą uniwersalnością. Z zasad jej przyświecających czerpać może praktycznie każdy niezależenie od wieku, płci, czy stany zdrowia. Nie ma też żadnych przeszkód ku temu, by założenia wellness łączyć z innymi dietami.

Czego nie należy jeść?

Dieta wellness nie wskazuje co konkretnie należy jeść. Podobnie nie zawiera ona także ściśle określonej listy produktów, których nigdy nie można spożywać. Generalna reguła mówi tu tylko o tym, by ograniczyć, a najlepiej wyeliminować produkty żywnościowe, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie.

Powinno się więc unikać żywności przetworzonej, która zawiera duże ilości soli. Przeciwwskazane są również słodycze oraz żywność typu fast-food.

Co należy pić?

Wellness zakłada prowadzenie umiarkowanie aktywnego trybu życia, w tym regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych. Między innymi z tego powodu ważne jest to, by przyjmować dużo płynów, nawet kilka litrów w ciągu jednego dnia.

Zaleca się, by pić wodę niegazowaną, świeże soki oraz herbaty ziołowe. Przeciwwskazane jest picie alkoholu, który może przeszkadzać w zachowaniu zdrowego i zrównoważonego stylu życia. Zdecydowanie nie powinno się też korzystać z innych używek, w tym z papierosów, czy e-papierosów. Ponadto unikać należy słodkich napojów gazowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *