Czym jest wellness?

Sposób na zachowanie równowagi pomiędzy ciałem, duchem i umysłem oraz zapewnienie uczucia szczęścia. W dodatku celem wellness jest jeszcze zadbanie o wewnętrzne piękno i dobry wygląd. Zapewne stąd wzięła się popularność wellness w krajach na całym świecie w ostatnich latach.

Czy wellness to styl życia?

Współcześnie wellness interpretuje się jako styl życia. Tak naprawdę jednak jest to pojęcie natury filozoficznej. Koncepcja wellness zrodziła się w drugiej części XX wieku z inicjatywy Dr. H. Dunn. Ten amerykański naukowiec za cel obrał sobie znalezienie uniwersalnego sposobu, który pozwoli osiągnąć szczęście, dobrobyt i piękno ludziom z całego świata.

Z założenia wellness skupia się na zachowaniu harmonii w każdym aspekcie życia. To zaś ma zapewniać osiągnięcie szczęścia, dobrobytu oraz wewnętrznego i zewnętrznego piękna.

Dlaczego filozofia wellness jest tak popularna?

Nurty filozoficzne powstawały, odkąd tylko ludzie stworzyli pierwsze cywilizacje. Z początku skupiały się one wyłącznie na warstwie duchowej. Ich celem miało być osiągnięcie stanu wewnętrznej równowagi. We współczesnym świecie szczególnie istotne stało się także piękno cielesne.

Wellness wpasowuje się w tę tendencję. W jego przypadku wygląd zewnętrzny jest równie ważny co spokój ducha. Filozofia wellness jest więc zbieżna z potrzebami współczesnych ludzi i to właśnie tu należy upatrywać źródła jego ogromnej popularności.

Należy też podkreślić, że wellness nakłada mało ograniczeń. Wręcz przeciwnie ta filozofia skłania do czerpania radości z życia w każdym jego aspekcie. Wszystko pod warunkiem zachowania równowagi i właściwych proporcji.

Jak pogodzić wewnętrzne i zewnętrzne piękno?

Słowem, które najczęściej przeplata się, podczas opisywania wellness jest „harmonia”. Oznacza to, że do zachowania wewnętrznego i zewnętrznego piękna należy kontrolować każdy aspekt swojego życia i pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji.

Tak naprawdę wellness opiera się na pamiętaniu o wręcz niezliczonej liczbie czynności. Niemniej wyodrębnić można kilka najważniejszych i ogólnikowych reguł:

  • Dieta – zdrowe odżywianie to jeden z filarów wellness, którego znaczenie wzrasta w ostatnich latach.
  • Aktywność fizyczna – powinna być ona regularna, nienastawiona na współzawodnictwo. Ważne jest również to, by wybierać ćwiczenia, które nie wiążą się z dużym ryzykiem pojawienia kontuzji.
  • Ograniczenie stresu – chcąc żyć w zgodzie z założeniami wellness, należy unikać sytuacji wywołujących zbędny stres.
  • Pielęgnowanie ciała – troska o swoje ciało i wygląd przejawia się między innymi w regularnym korzystaniu z zabiegów pielęgnacyjnych np. SPA.
  • Dbanie o relację z innymi ludźmi – życie w harmonii z sobą samym wymaga też utrzymywania dobrych relacji z innymi.

Podążanie za tymi regułami ma zapewnić dobry wygląd i poczucie szczęścia. Przykładowo zdrowa dieta pozwala zachować właściwą masę ciała. Aktywność fizyczna wydziela zaś w organizmie hormony szczęścia. Brak stresu to z kolei recepta na długowieczność.

Co istotne wellness nie wskazuje konkretnego rodzaju diety, ćwiczeń, czy zabiegów pielęgnacyjnych, jakie powinno się wykonywać. Pojawiają się tu tylko ogólne założenia, a każdy człowiek powinien sam zastanowić się nad tym, co jest dla niego korzystne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *