Co trzeba wiedzieć o zmarszczkach?

Postarzają, bywają mocno nieestetyczne, a co najgorsza nie sposób ich uniknąć. Zmarszczki prędzej czy później pojawiają się na ciele każdego człowieka i bardzo trudno się ich pozbyć. Na szczęście istnieją sposoby na to, by sobie z nimi radzić.

Czym są zmarszczki?

Mima ludzkiej twarzy jest niezwykle skomplikowana. Tymczasem już od około 18 roku życia skóra stopniowo zaczyna tracić sprężystość. Właśnie w taki sposób powstają zmarszczki. Na początku są one niezauważalne, a już po kilkunastu latach nie sposób ich przeoczyć.

Podstawowym powodem powstawania zmarszczek jest… śmiech. Śmienie się angażuje bowiem ogromną liczbę mięśni znajdujących się na twarzy, by z czasem doprowadzać właśnie do pojawienia się zmarszczek mimicznych. Tymczasem zmarszczki na czole pojawiają się od napinania skóry np. przy mrużeniu oczu. Krótko mówiąc, zmarszczek nie da się uniknąć. W tym celu trzeba by bowiem przez absolutnie całe życie powstrzymywać się od okazywania jakichkolwiek emocji.

W jaki sposób zapobiegać powstawaniu zmarszczek?

Istnieje kilka sposobów, które pozwalają odłożyć w czasie pojawienie się zmarszczek. Wśród nich należy wymienić:

  • zaprzestanie palenia – nie dość, że nikotyna kiepsko wpływa na kondycję skóry, to jeszcze może powodować powstawanie zmarszczek wokół kącików ust.
  • unikanie solariów – opalanie odbija się negatywnie na cerze i także może przyspieszyć proces powstawania zmarszczek.
  • powstrzymanie się od nadmiernej mimiki – niektórzy ludzie mają tendencje do nadmiernego wyrażania swoich emocji mimiką.
  • prowadzenie zdrowego trybu życia – zdrowia dieta, wysypianie się i unikanie stresu to podstawa zachowania pięknej i młodej cery przez długi czas.

Jeśli zmarszczki już pojawią się na twarzy, to ich rozrastaniu można przeciwdziałać za pomocą kosmetyków. Dostępne są również zabiegi medycyny estetycznej, które zwalczają zmarszczki. Wciąż jednak nie są one stuprocentowo skuteczne ani tez pozbawione skutków ubocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *